Ei mingit pangalaenu, mitte ühtegi investorit ega välist rahastusallikat. Algne stardikapital vaid 1000 dollarit, mis läks 2014 aasta oktoobris esimese toote investeeringuks. Rohkelt vigu, meeletult õppimist ning katse-eksituse meetodil edasi liikumist. Just niisugune on olnud Viktor Villandi (36) Amazoni teekond nullist kuni 40+ töötaja ja enam kui miljoni dollarini kuus.

26. aprillil ehk juba sel reedel toimuval Amazoni Aastakonverentsil on võimalik Viktor Villandit kuulata kahes plokis. Esiteks säravate tooteideede leidmise teemalises paneeldiskussioonis ning teiseks ettekandega „Kiirenda teed edule – 11 parimat nõuannet minu kogemustest.”

ALGUS
✓ alustas 2014 ilma eelneva online müügi- ja äri kogemuseta
✓ esimesel aastal tundus olukord pigem lootusetu, kuid ta ei andnud alla
✓ 2.5 aastat peale alustamist, enne 2016 aasta jõule ületasid kuu müügid esmakordselt miljoni dollari piiri

TÄNA
✓ üle 40 töötaja
✓ töötavad nelja brändi kallal
✓ toonud turule üle 300 toote
✓ müüvad üheksal Amazoni platvormil
✓ koolitanud sadu amazonimüüjaid nii Eestis kui Soomes

Kui konverentsil räägib Viktor enda õppetundidest ja sellest, mis on peamised asjad, mida ta Amazonis uuesti alustades teisiti teeks, siis siinses loos palusime Viktoril vastata küsimustele, mis puudutavad kogu tema teekonda ja ettevõtlust laiemalt.

INTERVJUU: Viktor Villand


Viktor, peagi toimuval Amazoni aastakonverentsil astud Sa üles kui Amazoni suurmüüja, kuid see pole mitte alati nii olnud. Palun räägi lühidalt, millega Sa enne Amazoni tegelesid?

2005 läksin Soome ehitajaks. Ehitasin seal 3-4 aastat. Seejärel sain ühe logistikaettevõtte juhataks. Vene firma oli, tegelesin konteinerite tollipaberitega ja organiseerisin kaupa Soomest Venemaale. Järgnevalt alustasin enda ettevõttega ning ehitasin investorite abil Kotkas maju See projekt lõpuks jõudis nulli omadega …õnneks (muigab).

Ühtlasi tegin enda online mööblipoe, mille kaudu müüsin mööblit. Itaalia nahkdisainmööblit, mis toodetud Hiinas (naerab) ning igasugu toole ja asju. Sellega läks juba päris hästi, kuid see oli pidev peavalu, kuna klienditeenindus on minu puhul nõrk külg ja selle koha pealt jäin kõvasti jänni.
Peale seda hakkasingi tegelema Amazoni äriga ning läks aasta-poolteist, väga palju vigu ja ebaõnnestumisi, enne, kui sellega reaalselt kuhugi jõudsime.

Kuidas ja millal täpselt sündis otsus, et just Amazon on see, kuhu soovid edaspidi kogu oma aja ja energia suunata?

See juhtus niimoodi, et ehitusärist oli kopp ees, mööblipoest oli kopp ees, kõigest oli kopp ees. Logistika teema hakkas ka ära surema ehk et firma läks pankrotti. Seega oligi Amazon mingi hetk ainuke asi, mida mul oli võimalik teha, kuna vanamoodi jätkamine tundus oluliselt valusam ja ebamugavam, kui uue tee valimine.

Ekraanitõmmis Tony&Vik koduleheküljelt

Sinu Amazoni teekonnal mängib olulist rolli äripartner Toni Raehalme. Kuidas, millal ja kus te kohtusite ning mis on peamine, mismoodi te kahekesi teineteist täiendate ja üksteise tegevus võimendate?

Jah, Toni kutsus mind endaga koos Amazoni äriga alustama ning siis läkski nii, et teeme koos ja hakkame siis pusima.
Ning sealt see asi käima läks. Toniga kohtusin ma 2005 aastal, kui läksin ühelt Myspace´i bändiliikmelt plaati vastu võtma ja ta ütles: “Tere, minu nimi on Toni Raehalme.”

Sealt edasi saime sõpradeks ning 2005-2006 olimegi juba sõbrad ja suhtlesime, kuni ühel päeval kutsus ta mind Amazoni firmat alustama. Koos, kahekesi.
Kuidas me teineteist täiendame, on see, et ta on rohkem selline mõtleja, mõtiskleja, struktuuri hoidja, ajal kui mina olen pigem selline rebel, tank, buldooser, kes tahab kogu aeg edasi sõita.

Te olete ses mõttes self-made men, et alustasite ilma eelnevate teadmiste, kogemuste või suurte investeeringuteta. Kohati oled seda katse-eksituse meetodit naljatledes nimetanud ka “kannaga pähe” tehnikaks. Palun kirjelda, mida see protsess tegelikkuses endaga nii emotsionaalselt kui finantsiliselt kaasa on toonud?

On toonud päris palju, sealhulgas üksjagu kannatusi ja palju raha on läinud hukka – kokkuvõttes sadades tuhandetes, võib olla isegi miljon. Mis see tähendab, on see, et ega õnnestumine ei tule kohe.

Samamoodi, nagu raketil kulub meeletus koguses energiat, et jõuda Maa atmosfäärist välja, läheb ka inimesel õnnestumiseks väga palju energiat. See esimene künnis, see mägi, mis tuleb ületada, see ongi üks suur töö, vaev ja läbikukkumine, üks feil teise järel kogu aeg. Kuid hea uudis on see, et peale seda läheb kõik taas lihtsamalt.

Kuid hea uudis on see, et peale seda läheb kõik taas lihtsamalt. See esimene künnis, see mägi, mis tuleb ületada, see ongi üks parajalt suur töö, vaev ja läbikukkumine, üks feil teise järel kogu aeg.

Ja lihtsalt lähed samm sammu haaval edasi kogu aeg ja usud sellesse, kuhu Sa jõuad. Sa usud seda, Sa visualiseerid seda, Sa palud seda elult, Sa iga päev mõtled selle peale. Sa mõtled sellele hommikul, õhtul, päeval, enne magamaminekut.
Sa saad selleks, mida Sa mõtled.
Lõppkokkuvõttes on Sul nendest läbikukkumistest ja vigadest ükskõik. Sa lihtsalt lähed edasi, sest Sa tead, et Sa õnnestud. Õige usk on tegelikult teadmine, mitte lootmine.  

Mõned aastad tagasi jõudsite punkti, kus asusite enda ettevõtte tegevust automatiseerima ning lõite enda rahvusvahelise meeskonna juhtimiseks ja koolitamiseks keskse süsteemi. Palun räägi põgusalt, kuidas te enda meeskonda inimesi valite ning millistel alustel teie ettevõtte struktuur ja toimimine üles ehitatud on?

Meie ettevõtte struktuur on ehitatud nii, et igal inimesel on täielik power enda asjade ja tegevuse üle. Teisisõnu tähendab see seda, et inimestel ei ole ülemusi, kes ütlevad neile, kuidas nad seda tööd tegema peaksid ja kuidas seda tööd paremini võiks teha.
Inimeste töö on mõõdetavas skaalas. Meil on meeskonnad, kellel on oma eesmärgid ning tähtajad ehk et nad peavad kuhugi jõudma ja saavutama teatud asjad.

Meeskonnale on antud täielik vabadus ja voli, kuidas nad seda teevad.  Ainus, mis ette antud, on struktuur päevaste kõnede ja nädala planeeringute näol, kuid põhimõtteliselt ma usun, et kui inimene on võimeline töötama ja olema vaba selles, mida ta teeb, ei tohiks motiveerimisega probleemi olla.
Kui ta teeb seda, mida ta armastab ja saab teha seda siis, kui ta seda teha tahab. Me ei mõõda aega, mis kellelgi selle töö tegemiseks kulub.

Ja sealt edasi ei läinud kaua, kui selle, algselt vaid teie enda tiimi koolitamiseks mõeldud info ja materjalide kasutamise vastu hakkasid huvi tundma ka teised. On Sul meeles, kust ja kuidas täpsemalt see koolituste teema alguse sai?

Koolitus sai alguse sellest, et meil oli endal vaja konstantselt enda inimesi koolitada. Ning seda koolitusmaterjali sai tehtud juba enne seda kogu aeg ja kogu aeg. Ning siis ühel päeval lihtsalt Marko Pühajärvi tuli ja palus, et kas te tahaksite teha seda koolitust ka teistele. Seda kaudu siis me ütlesime okei, me võime proovida, ja sealt see alguse sai.
Tegemist sama kursusega, mida me ka ise igapäevaselt kasutame, et enda töötajaid koolitada ning neid ühele reale ja samas keeles rääkima saada.
Olen sealt välja korjanud kõik ebaolulise ning alles on jäänud väga spetsiifiline ning straight to the point info, kuid samas lihtsad ehk siis otseses mõttes justkui vanaemale seletatud juhised, kuidas jõuda ideest reaalsete müükideni.  

Kas samasse aega jääb ka Amazon Estonia Facebooki grupi, kus tänaseks on üle 1250 liikme, idee ja loomine?

Jah, alustasin Amazon Estonia Facebooki grupi loomist kohe, kui Amazoniga tegelema hakkasin. Ei olnud mitte ühtegi inimest, olimegi ainult mina ja Toni ja lõpuks leidsime Neeme. Ning nii oligi, kolm inimest oli grupis. (naerab)
Kedagi ei olnud mitte kuskil. Lihtsalt ei leidnud kedagi. Lõpuks poolteist või kaks aastat hiljem leidsin neli müüjat Eestist ning nüüd on juba üle 1200 liikme, nii et see huvi kasvab.

Kuidas sellega on, et mingid asjad peaksid justkui ärisaladus olema ning et igaüks iseenda eest, sest muidu äkki koolitad iseendale konkurente versus see suund, kuidas sealsamas FB grupis toimub aktiivne diskussioon ja teineteisele nõu andmine? 

Aastakonverentsi tutvustav webinar

Mina arvan, et on olemas kahte tüüpi inimesi: üks on see, kes elab külluses ja teine on see, kes elab hirmus. Kahjuks paljud inimesed elavad selles hirmu maailmas, kus tuleb kõike endale hoida ning endale jätta.

Mina usun küllusesse. Kui ma olen külluslik ja olen külluslik kõiges, on ka küllus minu elus, nii et ma jah ei karda konkurentsi.

Ma jah ei ela konkurentsi maailmas. Ma elan inimeste ja ettevõtete ühendamise maailmas. Niisuguses, kus ma ühendan inimesi ja me teeme koos asju paremaks.

Isegi siis, kui keegi mind siis nö petab jne jne, ma siiski loobun elamast hirmu- ja konkurentsi maailmas.Seega, kõik see info, mis mul on, selle olen ma ka edasi andnud.

Ja kuna selleks on läinud tegelikult palju aega, et see kõik kokku panna, siis loomulikult ma pean selle eest raha küsima. Ning muide, kui ma ei küsiks raha nende koolituste ja asjade eest, siis nendel koolitustel ei oleks ka sellele inimesele nii palju väärtust.
Sest kui Sa saad midagi tasuta, väärtustad Sa seda vähem ning Sul on kokkuvõttes palju väiksemad
nagu ikka kohe meeletus koguses väiksemad – võimalused selle koolituse reaalselt läbitegemiseks, äraõppimiseks ja õnnestumiseks.

Kui Sa millegi eest maksad, on tõenäosus, et Sa teed selle läbi, õpid ära ja kasvatad seeläbi enda ettevõtete mitusada protsenti, oluliselt suurem.  Minu meelest on rahaküsimine õiglane mõlemas perspektiivis. Nii selles perspektiivis, et ma olen selle peale meeletult aega kulutanud, kui ka selles, et see inimene saab reaalselt rohkem tehtud, kui ta selle eest maksab.

Samal ajal oled Sa ju nõustanud ja aidanud siiski paljusid ka niisama, aitähi eest?

Jah, loomulikult olen, sealhulgas täiesti suvalisi inimesi, kes on minu poole pöördunud – nendega kõnesid teinud, asju arutanud, koolitusmaterjale edastanud. Ühesõnaga, see ei ole niimoodi, et kõige eest on vaja alati raha küsida. See on lihtsalt see, et kui on midagi väga spetsiifilist ja suurt korda saadetud, siis sellele on mõistlik hind panna. Vähemalt see on minu mõtlemine.

Samal ajal saigi näiteks tasuta minikursus meil tehtud selleks, et inimesed saaksid aru, kas see ärimudel on üldse nende jaoks või mitte. Et kui ta otsustab, et ok Viktor, ma ostan selle põhikoolituse, siis tal on juba selge see, et see on minu teema. Vastasel juhul maksab keegi mulle midagi millegi eest, mida ta päriselt ei taha ja ma ei taha sellist raha vastu võtta.

Viktor Villand 2017 aastal Asukohavabaduse konverentsi esinejana kohvipausi ajal mõtteid vahetamas


Lisaks Sinu poolt juba hetk tagasi mainitud tasuta minikursusele valmis teil hiljuti The Insiders Labs koolituskeskkond ning ühtlasi algab 1. mail järjekordne, juba neljas Amazon Mastery kursus. Tundub, et sellest koolitamisest on saanud praeguseks märkimisväärne osa Sinu tegevusest?

Jah, oleme praeguseks tõesti koolitanud sadu amazonimüüjaid ning aus vastus on see, et koolitustest ongi saanud kohati lausa liiga suur osa minu tegevustest (muigab).
Samas, kuigi see kohati nö segab meie põhitegevust, on mulle siiski tundunud oluline kaasa aidata, et teiste amazonimüüjate teekond oleks vähe kiirem ja kergem kui meie oma.
Seega jah, vastavalt reaalsele vajadusele on neid koolitusi praeguseks tekkinud õige mitu ning erinevat tüüpi. Samas olen ma kogu seda protsessi nautinud, kuna minu kirg on süsteemid ja süsteemide loomine ning nii oli ka nende koolitustega alustades minu peamine soov luua süsteem, mis on amazonimüüjatele blue-print, mida järgides jõuaksid nad eduni.

Kui võtame isikliku arengu, Amazoni äri nüansid või mistahes muu teema, siis kas, kui palju ja kuidas Sa selle kõige juures endiselt ka iseenda koolitamise, arendamise ja harimisega tegeleda jõuad?

Hong Kongis end koolitamas (märts 2019)

Audioraamatuid kuulan ma iga päev või siis praktiliselt iga päev. Kursuseid vaatan siis, kui jaksan, üldjuhul õhtuti, kui ma vähegi jõuan. Elu on dünaamiline, muutlik, muutuv. Kõik informatsioon, mis me saame, on meie jaoks kasulik, avardab meid ja tõmbab meid välja sellest rutiinsest mineviku keerisest, mille najalt me vastasel juhul enda tulevikku loome.

Uue informatsiooni tarbimine ja uute asjade tegemine tõmbab meid välja sellest robotlikust minevikus elamisest. Samuti tekitab paremat tulevikku.
Seega, ma arvan, et õppimine on arengu alus. Ja loomulikult ka eneseusk, sealt edasi tegutsemine, mille kaudu saada tulemusi ehk et õppima lihtsalt peab.

Ja ma arvan seda, et kui Sa teed seda, mida Sa armastad, siis kokkuvõttes ei ole probleem õppida. Kui Sa elad sellise mindsetiga, et Sul on juba kõik. Et Sul ei ole vaja kuhugi jõuda.

Sa juba oled täiuslik, et Sul on juba praegu nii palju asju, mille üle õnnelik ja tänulik olla, siis kõik see tulevikus millegi saavutamine muutub nö mänguks, millel ei ole sellist kanget “ma pean sinna jõudma” tunnet taga. Pigem on see selline mänglev mänglemine parema tuleviku nimel, ajal, kui Sa juba oled tänulik ja oled juba happy selle üle, mis Sul on.

Ühe webinari järel küsis keegi Sinult tabavalt ühe küsimuse, mille keskse idee ka siinkohal ära kasutame. Nimelt tõi küsija välja, et tema eesmärk on jõuda selleni, kuhu Sa jõudnud oled ehk et miljoni dollarilise müügikäibeni kuus, kuid mis Sinu enda eesmärk praeguseks on ehk et miks Sa teed, mida Sa teed?

No miks me teeme seda, mida me teeme? Alguses me teeme seda enda eesmärkide nimel. Nagu tüüpiline inimene ikka tahab oma maja ja oma autot ja oma la-la-laaa. Kui ta need asjad lõpuks saanud on ning ennast pangalaenudega kinni tõmmanud on, siis lõpuks tuleb välja, et ta tahab hoopis rannaliival istuda ning teha midagi, millel on rohkem mõtet.

Mina ei ole selline, kellel on vaja oma maja, oma autot ja oma asju. Minu eesmärk on teha midagi sellist, mis on äge, millel on mingi mõte. Miks ma seda teen? Ma tunnen, et ma teen seda, milleks ma olen siia loodud ja mis on minu kirg. See, mida ma teen, on seesama, millest ma naudingut saan ning see on üks suur tore lahe mäng, mida me mängime.

Minu eesmärk on aidata paljusid inimesi ning ettevõtteid loomaks midagi sellist, mis tekitab maailmas rohkem vabadust, sisu, õnnelikkust ja ka rahalist vabadust.

Sellest tulenevalt on ka kogu see süsteem, kuidas me oma äri juhime, selline, et inimesed leiaksid enda kutsumuse, saaksid olla vabad ja teha midagi, millel on mingi mõte.
Et luua neid brände ja tooteid, millega mitte lihtsalt raha teenida, vaid millel on mingi sügavam tähendus.

Ja kujutage nüüd ette, kui aidata sadu ja tuhandeid inimesi, leidmaks neile sellise töö ja rolli, mis aitab neil olla nemad ise, annab neile vabaduse teha seda kohas, kus ja milla nad seda tahavad ning autonoomia otsustada, kuidas.

Sellest saaks väga ilus kunstiline mäng, mis muudab sõna “töö” pigem kutsumuseks ja naudinguks ja sügavamaks tähenduseks. Selline sõna “töö” kaob siis ära ning see, mida me teeme, on see, milleks me oleme siia maailma loodud.

Soov ja siht ongi jõuda sellise süsteemini ning aidata ettevõtetel üle maailma luua sellist süsteemi, mis võimaldaks kodust töötades luua kõike seda, millest ma just rääkisin.

Iga-aastaselt korraldatatav company summit, millest viimane toimus vaid mõned nädalad tagasi, aprilli alguses Filipiinidel

Ehk teisisõnu on teil hulk töötajaid, kes saavad läbi töötegemise tegeleda sellega, mis neid õnnelikuks teeb? 

Minu meelest peakski üks ettevõte olema selline, mis aitab inimesel leida tema kutsumust ja seda, mis teda tõeliselt õnnelikuks teeb. Ma jah pean oluliseks seda, et iga inimene saaks teha seda, milleks ta siia maailma on loodud, ja seda kõike mitte endale hoidma, vaid ka teistega jagama.

Sest lõppkokkuvõttes on inimene õnnelik siis, kui ta saab ennast siin maailmas rakendada ja seda maailma kuidagi läbi iseenda arengu paremaks teha. Ühesõnaga, et saad ise aina paremaks ja muudad seeläbi seda, kus Sa elad, samuti paremaks.


Amazon  Estonia  Aastakonverents

Reede, 26.04.2019
Olümpia Hotel Blu
www.amazonestonia.ee

Intervjueeris: Kristi Märk

Lisainfo: Tony&Vik
Viktor Villand jõudis läbi Amazoni 2.5 aastaga nullist miljoni dollarini kuus